P. JADRNÍČEK Albert

6.2.1879 Fryšták, okr. Zlín – 29.3.1968 Kroměříž

 

            Vlastenecký kněz, působil v Chropyni, Žalkovicích a v Hulíně, kde založil oddíl Junáka a sám s mládeží skautoval. V roce 1923 vybudoval lesní ozdravovnu pro děti v Rajnochovicích, připojil k ní sanatorium pro dospělé v roce 1927 a další budovu v roce 1935. V prostoru jalovcového háje stála kaplička a v roce 1932 přibyla slunárna a bazén, byl zaveden vodovod a elektrické osvětlení, k objektům vedla spojovací a vozová cesta. Areál slouží dodnes jako škola v přírodě.

            Vybudoval tzv. Sociální dům v Hulíně, kde je dnes umístěno zdravotní středisko, na domě je Jadrníčkova pamětní deska. V Hulíně působil v letech 1916 – 1944. Pořídil nový oltář a plastický obraz sv. Václava nad ním, jako i odhalení charakteristický prvků původního románského slohu hulínského kostela v letech 1937 – 1938.

            Byl také překladatelem. Pod pseudonymem Emil Fiala přeložil pedagogické spisy F. W. Foestra „Sebevýchova mládeže“ a „Jak žíti“. V době německé okupace byl za odbojovou činnost odsouzen a vězněn od ledna 1944 ve Vratislavi, odkud se vrátil po osvobození s podlomeným zdravím.

            V době po II. světové válce odjel do ozdravovny v Rajnochovicích. Jeho hrdinský postoj a vlastenecká činnost byly oceněny vojenským válečným křížem a kněžským vyznamenáním. Po roce 1948 se situace změnila, na farní budově se objevovaly hanlivé protináboženské znaky, v době vzniku JZD byla na faráře Jadrníčka naléháno, aby farská pole předal do JZD. Odmítl a v roce 1958 byl přeložen do Hoštic. Poté, stejně tak i ozdravovna i sociální dům byly zabaveny. Ani v Hošticích dlouho nebyl, jeho zdravotní stav se zhoršil a on odešel na odpočinek do kněžského domu u sv. Mořice v Kroměříži.

            Při nehodě, spojené s výbuchem plynu počátkem roku 1968, utrpěl vážné popáleniny, byl převezen do nemocnice, kde i přes veškerou péči se jeho stav zhoršoval a 29. března 1968 zemřel. Pohřben byl na hulínském hřbitově do společného hrobu spolubratří kněží hulínské fary u hlavního kříže.

 

 

Literatura:

A. Andrlík: Co dalo holešovsko a bystřicko kultuře I. (1980)

Zpravodaj město, Bystřice pod Hostýnem, č.2/1993

Zálhotský sborník 1999


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz